Čo sú to multifokálne šošovky a ako fungujú?

 

Multifokálne šošovky sú najmodernejším optickým riešením pre vaše oči. Sú vyrobené tak, aby korigovali váš pohľad na viac vzdialeností a umožnili vám vidieť jasne a ostro.

Zóna do diaľky

Keď sa pozeráte cez vrchnú časť šošovky, môžete vidieť pohodlne na diaľku, napríklad keď šoférujete auto, sledujete televíziu alebo film v kine, alebo keď idete von na prechádzku.

Stredná vzdialenosť

 

Stredná zóna alebo tiež progresívny koridor je prostredná časť šošovky, kde dioptria pomaly a plynule prechádza zo zóny do diaľky do zóny na blízko. Šírka tejto oblasti závisí od konštrukcie a typu šošovky, ktorú pre vás optik vybral. Aj keď je to opticky najužšia časť šošovky, stále vám umožní ostro vidieť na stredné vzdialenosti, napríklad na obrazovku počítača alebo prístrojový panel vášho auta.

Vzdialenosť do blízka

 

Táto zóna sa nachádza v spodnej časti šošovky. Je prispôsobená na čítanie a pozeranie sa na blízke objekty. Dioptria vašich okuliarových šošoviek je v nej najväčšia. Umožňuje vám komfortné a široké videnie.

Periférne zóny

 

Okrajové zóny, tzv. periférne, sa nachádzajú na bočných stranách multifokálnych šošoviek a pohľad cez ne je mierne skreslený.
Tieto oblasti sa nedajú úplne technicky eliminovať, ale nemali by prekážať pohľadu, ak budete používať okuliare správne.

Doba adaptácie

Vždy, keď začnete používať nový pár okuliarových šošoviek, musí si okrem vás na ne zvyknúť aj váš mozog. Zvyčajne je čas adaptácie na multifokálne šošovky od jedného dňa do troch týždňov.
Adaptácia je ovplyvnená niekoľkými faktormi, z ktorých najdôležitejšie sú:

  • predpísané dioptrické hodnoty na diaľku a blízko,
  • prírastok adície (rozdiel dioptrie na diaľku a do blízka),
  • vaše skúsenosti s predchádzajúcimi šošovkami.

Našim cieľom je pomôcť vám s adaptáciou na multifokálne šošovky ľahko a pohodlne. V prípade problémov sa neváhajte poradiť so svojím očným špecialistom. Rád odpovie na vaše otázky a pomôže vám vyriešiť vzniknutý problém, prípadne urobí úpravy, ak to bude potrebné.

 

Comments are closed.

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.