História multifokálnych šošoviek

 

Úplne prvé progresívne šošovky si nechal vo Veľkej Británii patentovať Owen Aves ešte v roku 1907. Jeho konštrukcia sa však nikdy komerčne nevyužila. V medzivojnovom období síce optici dosiahli úspechy v konštrukcii, ale do bežnej výroby sa dostali až po druhej svetovej vojne. Multifokálne okuliarové šošovky v súčasnom modernom dizajne vyvinula v roku 1959 francúzska spoločnosť Essel na základe patentu Bernarda Maitenaza z roku 1953.

Ďalší svetoví výrobcovia ich nasledovali a postupne uvádzali vylepšované generácie. Prvé progresívne šošovky mali pomerne hrubý dizajn, ale postupne sa doslova obrusoval. Stredný koridor sa pomaly rozširoval a plynulý prechod medzi dioptriami sa neustále zjemňoval. Na Slovensko sa multifokálne šošovky dostali až v roku 1990. Záujem o ne však trpel pre vysokú cenu a tiež pre informačný deficit počas štyroch dekád „technologického embarga“.

Rozdiel v pôžitku z vtedajších a dnešných multifokálov je závratný. Dal by sa prirovnať k zážitku z obrazu z 9mm filmu a z dnešného Blue-Ray disku. O progres v technológiách sa za posledných 20 rokov nesporne zaslúžilo aj Japonsko. Z optickej branže treba spomenúť firmu HOYA, laickej verejnosti známu viac vďaka fotoaparátom zn. Pentax a optickým filtrom zn. HOYA. Je držiteľom mnohých ocenení za prínos pre odbory očnej a fotografickej optiky, očnej chirurgie a zobrazovacej techniky. Divízia očnej optiky firmy HOYA sa už 70 rokov špecializuje na vývoj a výrobu okuliarových šošoviek s cieľom sprostredkovať ich užívateľom maximálny komfort. Prináša produkty najvyššej kvality, používa najnáročnejšie procesy nanášania povrchových úprav a svoje technológie neustále zdokonaľuje.

 

Comments are closed.

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.