Otestujte si svoj zrak na čítaniePotrebujem multifokály? Prejavila sa u mňa presbyopia? Otestujte sa

Na to, aby ste zistili, či potrebujete multifokálne šošovky stačí veľmi jednoduchý test. Odpovedzte na tieto otázky a na záver si spravte čítací test. Pre najpresnejší výsledok je potrebné si test vytlačiť, pretože každý monitor ma iné rozlíšenie a výsledok by tak nemusel byť presný.

    1. Máte 35 rokov a viac?
    2. Pristihli ste sa niekedy pri čítaní, že napríklad knihu alebo mobil držíte neprirodzene ďaleko od seba, aby ste lepšie videli?
    3. Máte problémy s čítaním pri slabom svetle, robí vám ťažkosti večerné šoférovanie počas súmraku alebo v noci?

Ak ste aspoň na jednu otázku odpovedali áno, tak to môžu byť prvé príznaky presbyopie a potrebujete multifokálne okuliare.

Pre čo najpresnejší výsledok si teraz spravte čítací test. Otvorte tento súbor a vytlačte si ho. Pokiaľ nosíte okuliare, tak si ich nechajte nasadené a čítajte s nimi. Papier umiestnite do vzdialenosti 40 cm od očí a postupne čítajte jednotlivé veľkosti textu až po riadok, kedy už slová neprečítate, alebo zaostrovanie na ne je pre vás nepohodlné. Poznamenajte si číslo posledného riadku, ktorý ešte prečítate. Číslo sa nachádza v ľavom stĺpci a určuje hodnotu zrakovej ostrosti tzv. vízus od 0,1 do 1,00. Tieto hodnoty sú dôležité pre vyhodnotenie testu.

 

Vyhodnotenie testu:

Ostrosť videnia 0.1 až 0.32:

Ak nevidíte vo vzdialenosti 40 cm (nie ďalej) riadky s hodnotami viac ako 0,32 tak ide už o zrakovú chybu. Ak je vaša hodnota v rámci rozsahu 0,1 až 0,32 je nevyhnutné, aby ste čo najskôr navštívili optika alebo oftalmológa. Môže ísť o pokročilú presbyopiu a v tom prípade ste kandidátom na multifokálne okuliarové šošovky.

Ostrosť videnia 0.4 až 0.6:

Pokiaľ vidíte v predpísanej vzdialenosti 40 cm maximálne po riadky označené 0,6 tak ide o takzvanú obmedzenú ostrosť videnia a pravdepodobne aj o začínajúcu presbyopiu. Aj v tomto prípade odporúčame návštevu optika alebo optometristu pre odborné vyšetrenie.

Ostrosť videnia 0.8 až 1.0:

Blahoželáme! Ak ste prečítali aj dve posledné veľkosti textu, tak máte normálne až veľmi dobré videnie.

 

Comments are closed.

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.